Wyprawa po południowej hiszpanii

Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim, jej terytorium obejmuje również Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Z powodu szerokich, piaszczystych plaż oraz łagodnego klimatu Hiszpania jest jednym z głównych celów wyjazdów wakacyjnych. Wiecznie świecące słońce oraz ciepłe morze zachęcają do wypoczynku. Hiszpanie zadziwiają swą różnorodnością, miłym nastawieniem do turystów, są przyjacielscy, pełni energii i optymizmu.

Ten uroczy kraj to nie tylko przyjaźnie nastawieni ludzie, ale także przepiękne, piaszczyste plaże i góry. Hiszpania obfituje w wiele kilometrów górskich, wspaniałych, krętych tras usianych pięknymi widokami i znakomitą do jazdy na motocyklach pogodą.

Historia Hiszpanii jest tak samo fascynująca jak jej zabytki. Osiem wieków obecności kultury arabsko-muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim zmieniło oblicze tej części Europy. Dziś w Hiszpanii możemy podziwiać znakomite zabytki, takie jak Alhambra w Granadzie, Real Alcazar w Sewilli czy La Mezquita w Kordobie. Oprócz tego tradycyjna kuchnia, której trzeba zasmakować. Na kuchnię hiszpańską składają się tradycje kulinarne z aż 6 różnych regionów. Każdy z nich cechuje się zastosowaniem nieco innych składników oraz korzystaniem z wpływów innych kuchni świata.

Andaluzja posiada wiele ciekawych walorów, które sprawiają, że do regionu wybierają się miłośnicy podróży. Malownicza kraina położona jest w południowej części Półwyspu Iberyjskiego i składa się z ośmiu prowincji. Można tam podziwiać białe wioski rozrzucone wśród malowniczych przestrzeni, a także poczuć rytmy flamenco i zobaczyć prawdziwą korridę. Andaluzja zawieszona jest między Europą a Afryką – wśród gór i na granicy z morzem można trafić na bogactwo architektury mauretańskiej i ruiny rzymskich akweduktów. Poza pięknem przyrody i niesamowitymi zabytkami atutem tego zakątka Hiszpanii jest świetnie zorganizowana baza hotelarska, gastronomiczna i szeroka oferta rekreacyjna. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a wakacje w Andaluzji z pewnością na długo zostaną w pamięci.

główne atrakcje

Alhambra w Granadzie

Caminito del Rey 

Plac Hiszpański w Sevilla

Sanktuarium Matki Bożej w El Rocio

La Mezquita w Kordobie

Starówka Toledo

Plan wyprawy

Czeka nas 2500 km najpiękniejszych hiszpańskich tras. Ta wyprawa stanowi optymalne połączenie niesamowitych widoków, zakrętów, dobrego asfaltu ze sztandarowymi punktami do zwiedzania w południowej części Hiszpanii. Bez ich odwiedzenia nikt nie może powiedzieć, że był w Andaluzji!

Podczas wyjazdu jak zawsze zapewniamy najwyższy poziom obsługi. Grupę będzie prowadził nasz najlepszy przewodnik, który oprócz umiejętności jazdy motocyklem wyróżnia się także wiedzą na temat regionu oraz fantastycznym kontaktem z uczestnikami. Do dyspozycji uczestników będzie bus wiozący bagaże i sprzęt serwisowy, co zapewni komfort podróżowania bez obciążenia, oraz szybkiej pomocy w przypadku awarii. Grupa będzie mogła podziwiać okoliczności przyrody, jadąc swoim tempem bez obaw odłączenia się od reszty ekipy.

Perełki architektury oraz wszelkie atrakcje są tylko dodatkiem do niesamowicie krętych asfaltów stworzonych do jeżdżenia motocyklem. Trasy są przez nas osobiście sprawdzone, wyselekcjonowane i zaprojektowane tak aby zapewnić maksymalny poziom zadowolenia naszych uczestników.

Dzień 1

Pierwszego dnia lądujemy w Alicante. Zwiedzimy tam zamek św. Barbary – położony nad miastem, na szczycie wzgórza Monte Benacantil. Ta średniowieczna twierdza jest jednym z najważniejszych symboli Alicante. Z jej szczytu można podziwiać przepiękną panoramę miasta, portu i morza. Następnie czeka nas transfer do hotelu, zapoznanie się z motocyklami, podpisanie umów i integracja z uczestnikami.

Dzień 2

To będzie jeden z dłuższych odcinków trasy, żeby wydostać się z mocno zurbanizowanego wybrzeża. Po drodze będziemy mogli podziwiać imponującą Peñón de Ifach, wapienną skałę o wysokości 332 metrów, która wraz z otaczającym terenem została w 1987 roku objęta ochroną. Utworzono tu najmniejszy park narodowy w Hiszpanii szczycący się wieloma rzadkimi przedstawicielami lokalnej flory i fauny. Wiele ptaków corocznie wybiera Peñón de Ifach jako swoje miejsce lęgowe.
Podczas podróży zobaczymy również solniska w Santa Pola objęte ochroną jako rezerwaty przyrody. Eksploatacja soli zaczęła się w nich w XIV wieku i trwa do dziś. Następnie słynne różowe jezioro Laguna Rosa, które jest jedynym różowym jeziorem w Europie oraz jedną z najciekawszych atrakcji jakie oferuje Hiszpania.

Długość trasy – 370 km

Dzień 3

Trzeciego dnia zwiedzimy Cabo de Gata – największy chroniony obszar przybrzeżnej Andaluzji i jednocześnie jedyny w Europie kontynentalnej obszar o klimacie pustynnym, gdzie skały wulkaniczne z ostrymi szczytami wpadają do morza często 100 metrowymi klifami poprzecinanymi wąwozami. Z obserwatorium, na które wjedziemy, rozciąga się przepiękny widok na klify i liczne skaliste wysepki. 
Dalej pojedziemy południowym skrajem masywu Sierra Nevada fantastyczną drogą przypominającą tor kartingowy. Fenomenalny asfalt z przyprawiającą o zawrót głowy ilością zakrętów dostarczy wszystkim niesamowitych wrażeń z jazdy.

Długość trasy – ok 210 km

Dzień 4

Tym razem pochodzimy trochę zwiedzając Alhambrę w Granadzie – jeden z najwspanialszych zabytków Andaluzji i jeden z najważniejszych śladów panowania Arabów (Maurów) nad Półwyspem Iberyjski. Alhambra znana jest dziś przede wszystkim z pomieszczeń pałacowych władców z rodu Nasrydów. Wspaniały kompleks pałacowy olśniewający swoją harmonią, ozdobami i ogrodami jest wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco. 
Stamtąd, jeśli pogoda pozwoli, wjedziemy na 2350 metrów piękną, górską drogą do kurortu Sierra Nevada. Następnie obierzemy kierunek na Ardales.

Długość trasy – ok 220 km

Dzień 5

Tego dnia też będzie trochę chodzenia, bo wybierzemy się na Caminito del Rey – uznaną swojego czasu za najlepszą atrakcję turystyczną w Hiszpanii. 
To szlak pieszy ciągnący się na kładkach przymocowanych do wapiennych ścian wąwozu, którego urwiska sięgają 100 metrów. W dole wąwozu płynie rzeka, która stanowi dodatkowe urozmaicenie tej bajkowej scenerii. 
Stamtąd pojedziemy do Rondy, obok której leży Setenil de las Bodegas, przez który przebiega słynny szlak turystyczny zwany Ruta de los Pueblos Blancos (Szlak białych miast Andaluzji), którego nazwa pochodzi od białych fasad domów finezyjnie pomalowanych wapnem. Oba miasta są o tyle ciekawe, że wiele z tych domów jest „wkomponowanych” w otaczające skały.

Długość trasy – ok 210 km

Dzień 6

Udamy się do Sewilli, gdzie skupimy się głównie na placu Hiszpańskim (Plaza de España), który zaprojektował znany architekt, Aníbal González. Przechadzając się po tym bogato zdobionym miejscu, zobaczymy inspiracje różnymi stylami architektonicznymi. Obejrzymy 48 galeryjek odpowiadających 48 hiszpańskim prowincjom. Na malowanych płytkach azulejos zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia z historii danej prowincji. 
Dalej pojedziemy do bardzo szczególnego miejsca, czyli do miejscowości El Rocio- niewielkiego i zarazem popularnego miejsca andaluzyjskich pielgrzymek. Jego wyjątkowość polega na tym, że czas zatrzymał się tam jakieś 150 lat temu. Nie ma tam asfaltu, mieszkańcy jeżdżą konno, a pośrodku tego wszystkiego stoi piękne i bardzo bogate Sanktuarium Matki Bożej, w którym już od końca XIII w. czczona jest Dziewica Zesłania Ducha Św. nazywana też Dziewicą z Rocio.

Długość trasy – ok 300 km

Dzień 7

Udamy się do Cordoby, gdzie zobaczymy most zbudowany przez Rzymian w I w p.n.e, który doprowadzi nas do Mezquity – Wielkiego Meczetu obecnie przekształconego na katedrę. Przymiotnik Wielki nie wziął się znikąd – całość zajmuje ponad 5000 metrów kwadratowych i robi ogromne wrażenie swoim rozmachem i salą kolumnową. Okoliczne uliczki Cordoby są bardzo zadbane i klimatyczne, dlatego warto się tam zagubić. Następnie bez dłuższych przystanków pojedziemy malowniczą trasą do Toledo, które do XVI w. pełniło funkcję hiszpańskiej stolicy. Czasem nazywane jest “miastem muzeum”, gdyż w centralnej części Toledo można znaleźć niezliczoną ilość zabytków.

Długość trasy – ok 315 km

Dzień 8

Kontynuujemy w Toledo – jednym najcenniejszych klejnotów hiszpańskiej architektury. Miasto jest niemal w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Zagubimy się w jego uliczkach, które są nie lada gratką dla wszystkich entuzjastów zwiedzania i zgłębiania historii. Na każdym kroku można podziwiać zachwycające dzieła stworzone przez architektów. Następnie pojedziemy do Cuenca, które jest połączeniem wcześniej oglądanego Setenil de las Bodegas oraz Rondy. Znane jest przede wszystkim z niesamowitego położenia na skałach przeciętych dwoma rzekami. Swoją sławę zawdzięcza także zabytkowemu rynkowi, który uważany jest za jeden z piękniejszych w całej Hiszpanii. Dzięki tym dwóm faktom Cuenca zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Długość trasy – ok 200 km

Dzień 9

Ten najdłuższy odcinek dzienny będzie wiódł naszą popisową trasą, używaną podczas standardowej wersji hiszpańskiej Motofiesty. Tego dnia czeka nas bardzo dużo jazdy drogami o wielu zakrętach z widokami, które zapierają dech w piersiach nawet najbardziej doświadczonym podróżnikom.
Wieczorem po dotarciu do hotelu zorganizujemy sobie wieczorek pożegnalny na którym podzielimy się wrażeniami i zaczniemy planować następny wyjazd z Motofiestą! 😉

Długość trasy – ok 420 km

Dzień 10

Jest to ostatni dzień naszej przygody. Udajemy się na lotnisko w Alicante i wracamy do domu.

motocykle

Łącznie do dyspozycji naszych gości jest 10 motocykli- pięć różnych modeli Yamaha. Każdy motocykl będzie wyposażony w nawigację z ustawioną trasą na dany dzień. Podczas pobytu można codziennie zmieniać testowany motocykl do czego zachęcamy.

Noclegi to dobrej klasy hotele na poziomie dobrych 3* lub 4*. Stawiamy na komfort wypoczynku po dniu pełnym wrażeń. Dobieramy je tak, aby każdy był godzien zapamiętania poprzez klimat w jakim został stworzony. Omijamy kwadratowe molochy będące kopią setek innych hoteli w różnych częściach świata.

Terminy i ceny

Najbliższe terminy:

4-13 luty 2021

Ceny:

1400 € – za kierowcę

800 € – za osobę towarzyszącą

 

Cena zawiera:

● transfery lotniskowe,

● wynajem motocykla na czas wyprawy (z kufrem centralnym i nawigacją GPS),

● przewodnika na motocyklu,

● asystę busa serwisowego wiozącego bagaże,

● noclegi ze śniadaniami,

● ubezpieczenie turystyczne,

● pamiątkowe koszulki

Cena nie zawiera:

● biletów lotniczych,

● paliwa do motocykla,

● wyżywienia (poza śniadaniami),

● wydatków własnych

Ciekawostki

● Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików.

● Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie.

● Hiszpanie sprowadzili do Europy m.in.: ziemniaki, tytoń, pomidory, kakao, kukurydzę.

● Hiszpania to największy producent oliwy z oliwek na świecie. Jej udział w tym rynku to aż 44 proc.

● W Madrycie średnio 200 na 365 dni w roku jest słonecznych.

● Hiszpański jest językiem urzędowym w 23 krajach świata.

● Hiszpanie mają 2-członowe nazwiska. Pierwszy człon odnosi się do pierwszego nazwiska ojca, a drugi człon do pierwszego nazwiska matki.

● Zgodnie ze zwyczajem Hiszpanie całują się w policzek na powitanie.

● Na Wyspach Kanaryjskich można usłyszeć język gwizdany. W 2009 r. język został wpisany na listę UNESCO.

● Z Hiszpanii pochodzą kultowe lizaki chupa chups (nazwa pochodzi od hiszpańskiego czasownika chupar, który oznacza ssać). Istnieją już od ponad 56 lat.

● La Tomatina to hiszpańska bitwa na pomidory. Odbywa się każdego roku w ostatnią środę sierpnia.

● Hiszpania to największy producent bananów w Europie.

● Narodowym przysmakiem Hiszpanów jest paella, a tortillą nazywają… omlet.